👍 Joriy yilning 21-oktabr kuni Xalqaro innovatsion universitetda "21-oktyabr — O‘zbek tili bayrami" munosabati bilan “Til-millat ko'zgusi”nomli maʼnaviy-maʼrifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
🔆 Tadbir davomida talaba-yoshlar ona tilimizni madh etuvchi she’rlar, qo‘shiqlar ijro etishdi. O‘zbek tilida ijod qilib, uning boy imkoniyatlari va jozibasini o‘z ijodi bilan ko‘rsatib bera olgan Alisher Navoiyning va boshqa alloma bobolarimizning o‘zbek tili haqidagi ibratli fikrlarini, she’rlarini aytdilar. O‘zbek tilida so‘zlashish madaniyati haqida talaba-yoshlar namoyish etgan sahna ko‘rinishi juda ta’sirli bo‘ldi.
🔆Ona tilimiz – millatimiz ruhi. U bizning borliq va boyligimiz. U ko‘nglimiz mulki, davlatimiz ulug‘ timsolidir. Bundan qariyb 36 yil muqaddam o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan edi. Bu o‘z davrida tom ma’noda olamshumul voqea bo‘lgan. Buyuk allomalar, xususan, Beruniy, Ibn Sino, Al-Xorazmiy, Al-Farg‘oniy, Alisher Navoiy, Amir Temur, Mirzo Ulug‘bek, Zahiriddin Muhammad Bobur singari buyuk siymolarni yetishtirgan xalq tilining nufuzi, ahamiyati va qadri nafaqat Vatanimizda, balki xalqaro miqyosda kun sayin oshib bormoqda.

• 22 октября 2025 г. 15:05
👍 21 октября этого года в Международном инновационном университете состоялось духовно-просветительское мероприятие под названием «Язык – зеркало нации», приуроченное к 21 октября – Дню узбекского языка.
🔆 В ходе мероприятия студенты исполняли стихи и песни, восхваляющие родной язык. Они декламировали поучительные мысли и стихи Алишера Навои и других учёных об узбекском языке, которые смогли создать узбекский язык и показать его богатые возможности и очарование своими произведениями. Выступление студентов и молодёжи, посвящённое культуре говорения на узбекском языке, произвело большое впечатление.
🔆Наш родной язык – душа нашего народа. Он – наше существование и богатство. Он – достояние наших сердец, великий символ нашего государства. Почти 36 лет назад узбекскому языку был присвоен статус государственного. Это было поистине мировое событие в своё время. Престиж, значимость и ценность национального языка, подарившего миру таких великих ученых, как Беруни, Ибн Сина, Аль-Хорезми, Аль-Фергани, Алишер Навои, Амир Темур, Мирзо Улугбек и Захириддин Мухаммад Бабур, растут с каждым днем ​​не только на нашей родине, но и за рубежом.