👍 Joriy yilning 21-oktabr kuni Xalqaro innovatsion universitetda "21-oktyabr — O‘zbek tili bayrami" munosabati bilan “Til-millat ko'zgusi”nomli maʼnaviy-maʼrifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
🔆 Tadbir davomida talaba-yoshlar ona tilimizni madh etuvchi she’rlar, qo‘shiqlar ijro etishdi. O‘zbek tilida ijod qilib, uning boy imkoniyatlari va jozibasini o‘z ijodi bilan ko‘rsatib bera olgan Alisher Navoiyning va boshqa alloma bobolarimizning o‘zbek tili haqidagi ibratli fikrlarini, she’rlarini aytdilar. O‘zbek tilida so‘zlashish madaniyati haqida talaba-yoshlar namoyish etgan sahna ko‘rinishi juda ta’sirli bo‘ldi.
🔆Ona tilimiz – millatimiz ruhi. U bizning borliq va boyligimiz. U ko‘nglimiz mulki, davlatimiz ulug‘ timsolidir. Bundan qariyb 36 yil muqaddam o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan edi. Bu o‘z davrida tom ma’noda olamshumul voqea bo‘lgan. Buyuk allomalar, xususan, Beruniy, Ibn Sino, Al-Xorazmiy, Al-Farg‘oniy, Alisher Navoiy, Amir Temur, Mirzo Ulug‘bek, Zahiriddin Muhammad Bobur singari buyuk siymolarni yetishtirgan xalq tilining nufuzi, ahamiyati va qadri nafaqat Vatanimizda, balki xalqaro miqyosda kun sayin oshib bormoqda.

👍 On October 21 of this year, a spiritual and educational event called "Language-Mirror of the Nation" was held at the International Innovation University on the occasion of "October 21 - Uzbek Language Day".
🔆 During the event, students performed poems and songs praising our native language. They recited the instructive thoughts and poems of Alisher Navoi and other scholars about the Uzbek language, who were able to create in the Uzbek language and show its rich possibilities and charm with their work. The stage performance of students and youth about the culture of speaking in the Uzbek language was very impressive.
🔆Our native language is the soul of our nation. It is our existence and wealth. It is the property of our hearts, the great symbol of our state. Almost 36 years ago, the Uzbek language was granted the status of the state language. This was a truly global event in its time. The prestige, importance and value of the national language, which has produced such great scholars as Beruni, Ibn Sina, Al-Khwarizmi, Al-Farghani, Alisher Navoi, Amir Temur, Mirzo Ulugbek, and Zahiriddin Muhammad Babur, is growing day by day not only in our homeland, but also internationally.