• 3-Mart, 2026-yil 15:36
👍 Xalqaro innovatsion universitet hamda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Respublika OITSga qarshi kurashish markazi hamkorligida talaba-yoshlar uchun sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etishga qaratilgan ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
📌 Xalqaro innovatsion universitet Xotin-qizlar masalasi bo‘yicha rektor maslahatchisi N.Kurbanova
hamda Viloyat OITSga qarshi kurash markazi mutaxassisi D.Turobova ishtirokida talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
🩺 Tadbir davomida talabalarga sog‘lom hayot tamoyillarini shakllantirishning dolzarbligi, OIV/OITS infeksiyasining yuqish yo‘llari, kasallikning rivojlanish mexanizmi (patogenezi), epidemiologik holati, klinik belgilari hamda samarali profilaktika choralariga oid batafsil ma’lumotlar berildi.
🎓 Mutaxassis yoshlarning tibbiy madaniyatini oshirish, mas’uliyatli xulq-atvorni shakllantirish hamda o‘z salomatligiga ongli yondashuvni qaror toptirish muhim ekanini alohida ta’kidladi.
🤝 Ochiq muloqot va savol-javoblar asosida o‘tgan uchrashuv davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan masalalar yuzasidan batafsil tushuntirishlarga ega bo‘ldilar.

• 3 марта 2026 г. 15:36
👍 В сотрудничестве с Международным инновационным университетом и Республиканским центром по борьбе со СПИДом при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан было организовано образовательное мероприятие, направленное на пропаганду здорового образа жизни среди студентов и молодежи.
📌 Состоялась встреча с участием советника ректора по делам женщин Международного инновационного университета Н. Курбановой
и специалиста Регионального центра по борьбе со СПИДом Д. Туробовой.
🩺 В ходе мероприятия студентам была предоставлена ​​подробная информация о важности формирования принципов здорового образа жизни, путях передачи ВИЧ/СПИД-инфекции, механизме развития заболевания (патогенезе), эпидемиологической ситуации, клинических симптомах и эффективных профилактических мерах.
🎓 Специалист подчеркнула важность повышения медицинской культуры молодежи, формирования ответственного поведения и осознанного подхода к собственному здоровью.
🤝 В ходе встречи, которая проходила в формате открытого диалога и вопросов-ответов, студенты получили подробные объяснения по интересующим их вопросам.