• 3-Mart, 2026-yil 15:36
👍 Xalqaro innovatsion universitet hamda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Respublika OITSga qarshi kurashish markazi hamkorligida talaba-yoshlar uchun sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etishga qaratilgan ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
📌 Xalqaro innovatsion universitet Xotin-qizlar masalasi bo‘yicha rektor maslahatchisi N.Kurbanova
hamda Viloyat OITSga qarshi kurash markazi mutaxassisi D.Turobova ishtirokida talabalar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
🩺 Tadbir davomida talabalarga sog‘lom hayot tamoyillarini shakllantirishning dolzarbligi, OIV/OITS infeksiyasining yuqish yo‘llari, kasallikning rivojlanish mexanizmi (patogenezi), epidemiologik holati, klinik belgilari hamda samarali profilaktika choralariga oid batafsil ma’lumotlar berildi.
🎓 Mutaxassis yoshlarning tibbiy madaniyatini oshirish, mas’uliyatli xulq-atvorni shakllantirish hamda o‘z salomatligiga ongli yondashuvni qaror toptirish muhim ekanini alohida ta’kidladi.
🤝 Ochiq muloqot va savol-javoblar asosida o‘tgan uchrashuv davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan masalalar yuzasidan batafsil tushuntirishlarga ega bo‘ldilar.

👍 An educational event aimed at promoting a healthy lifestyle for students and youth was organized in cooperation with the International Innovative University and the Republican Center for Combating AIDS under the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan.
📌 A meeting was held with the participation of the Rector's Advisor for Women's Affairs of the International Innovative University N. Kurbanova
and the specialist of the Regional AIDS Center D. Turobova.
🩺 During the event, students were provided with detailed information on the relevance of forming healthy lifestyle principles, the routes of transmission of HIV/AIDS infection, the mechanism of development of the disease (pathogenesis), epidemiological situation, clinical symptoms, and effective preventive measures.
🎓 The specialist emphasized the importance of improving the medical culture of young people, forming responsible behavior, and adopting a conscious approach to their own health.
🤝 During the meeting, which was held on the basis of open dialogue and questions and answers, students received detailed explanations on the issues of interest to them.
💚 A healthy lifestyle is a conscious choice, a guarantee of a strong future and a prosperous society!