• 18-Dekabr, 2025-yil 10:39
Joriy yilning 20-noyabr kuni Xalqaro innovatsion universitetida “O‘zbekiston Respublikasi — Millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik yurti” mavzusiga bag‘ishlangan keng qamrovli madaniyat festivali bo‘lib o‘tdi.
🎉Festival davomida universitet hududi haqiqiy madaniyatlar chorrahasiga aylandi. Saxnada jahon xalqlarining rang-barang raqslari, kuy-qo‘shiqlari yangradi, milliy liboslar defilelari barcha ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.
🤝 Tadbirning bosh maqsadi — yurtimizda hukm surayotgan tinchlik, millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik va o‘zaro hurmat muhitini mustahkamlash, yoshlar tafakkurida bag‘rikenglik va birdamlik tamoyillarini yanada rivojlantirishdir.
📌Festival doirasida:
— milliy taomlar va amaliy san’at ko‘rgazmalari
— musiqa va ijodiy chiqishlar
— xalq hunarmandchiligi yarmarkasi
— madaniy integratsiya bo‘yicha ma’rifiy suhbatlar
— do‘stlik, tinchlik va totuvlik mavzusida chiqishlar tashkil etildi.
📚 Shuningdek, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirokida xalqaro madaniy muloqotning ahamiyati, yoshlar orasida bag‘rikenglikni mustahkamlash kabi mavzularda fikr almashildi.
✨ Bunday tadbirlar turli millat vakillarini birlashtirib, O‘zbekistonning ko‘p millatli va ko‘p madaniyatli jamiyat sifatidagi yuksak qadriyatlarini yana bir bor namoyon etadi.

20 ноября этого года в Международном инновационном университете состоялся масштабный культурный фестиваль, посвященный теме «Республика Узбекистан – страна межнационального согласия и религиозной терпимости».
🎉В ходе фестиваля территория университета стала настоящим перекрестком культур. На сцене звучали красочные танцы, песни и мелодии народов мира, а парады национальных костюмов произвели большое впечатление на всех участников.
🤝Главная цель мероприятия – укрепление атмосферы мира, межнационального согласия, религиозной терпимости и взаимного уважения, царящей в нашей стране, и дальнейшее развитие принципов терпимости и солидарности в мышлении молодежи.
📌В рамках фестиваля были организованы:
— выставки национальной кухни и прикладного искусства
— музыкальные и творческие представления
— ярмарка народных промыслов
— образовательные беседы о культурной интеграции
— представления на тему дружбы, мира и согласия.
📚 Кроме того, с участием профессоров, преподавателей и студентов состоялся обмен мнениями по таким темам, как важность международного культурного диалога и укрепление толерантности среди молодежи.
✨ Подобные мероприятия объединяют представителей разных национальностей и еще раз демонстрируют высокие ценности Узбекистана как многонационального и многокультурного общества.