✔️ O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri kotibiyatining Ijtimoiy rivojlanish masalalari bo‘limining 2024-yil 14-dekabrdagi №27/2-413-sonli nazorat varaqasiga asosan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Mudofaa va xavfsizlik masalalari bo‘yicha qo‘mitasi hamda Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasining 2024-yil 29-noyabrdagi 2/2-son qo‘shma qarori ta'minlash maqsadida, joriy yilning 20-yanvar kuni Xalqaro innovatsion universitet "Talabalar turar joyi"da "Yod tanqisligi kasalligini oldini olish" mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
✔️ Tadbir davomida RID va KIATM Qashqadaryo filiali dispanser bo‘limi shifokori X.Toshmurodov yod tanqisligining oldini olish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi. U yodning organizm uchun zarurligi, uning yetishmovchiligi natijasida yuzaga keladigan kasalliklar haqida tushuntirishlar berdi va yodga boy oziq-ovqatlar, shuningdek, yod qo‘shimchalarini qabul qilishning ahamiyatini ta'kidladi.
🔆 Bunday tadbirlar talabalar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga, shuningdek, salomatlikni saqlashga oid muhim bilimlarni oshirishga yordam berdi.

✔️ Based on the control sheet No. 27/2-413 of the Department of Social Development of the Secretariat of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan dated December 14, 2024, and the joint resolution No. 2/2 of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on Defense and Security Issues and the Committee on Science, Education and Healthcare dated November 29, 2024, a round table discussion on the topic "Prevention of Iodine Deficiency Disease" was held on January 20 of this year at the "Students' Dormitory" of the International Innovative University.
✔️ During the event, the doctor of the dispensary department of the Kashkadarya branch of the RID and KIATM Kh. Toshmurodov gave his recommendations on the prevention of iodine deficiency. He explained the importance of iodine for the body, the diseases that occur as a result of its deficiency, and emphasized the importance of consuming iodine-rich foods, as well as iodine supplements.
🔆 Such activities helped to promote a healthy lifestyle among students, as well as increase important knowledge about maintaining health.