🎭 Xabar berganimizdek, Joriy yilning 12-fevral kuni Xalqaro innovatsion universitetda "Quvnoqlar va zukkolar" ko'rik tanlovining fakultetlar o'rtasida universitet bosqichi musobaqasi o'tkazildi.
🎭 Pedagogika va iqtisodiyot fakulteti "Katta bolalar", Tarix va filologiya fakulteti "Dekan jiyanlari" jamoalari tomonidan talabalar hayoti hamda o‘quv jarayonlaridagi qiziqarli vaziyatlarga bag‘ishlab qilgan hazillari, sahnaviy chiqishlari tomoshabinlarning katta qiziqishi hamda olqishiga sazovor bo‘ldi.
🏆 Mazkur ko'rik-tanlovda Tarix va filologiya fakulteti "Dekan jiyanlari" jamoasi g'oliblikni qo'lga kiritdi.

🎭 As we reported, On February 12 of this year, the university stage competition of the "Cheerful and Clever" contest between faculties was held at the International Innovative University.
🎭 The jokes and stage performances of the "Senior Children" teams of the Faculty of Pedagogy and Economics and the "Dean's Nephews" teams of the Faculty of History and Philology, dedicated to interesting situations in the life of students and the educational process, attracted great interest and applause from the audience.
🏆 The "Dean's Nephews" team of the Faculty of History and Philology won the victory in this contest.