Buyuk bobokalonimiz turkiy xalqlarning shoiri, mutafakkiri va davlat arbobi g’azal mulkining sultoni Alsher Navoiy tavalludining 583 yilligi hamda o’zbek mumtoz adabiyotining yirik vakili, shoh va shoir, tarixchi, geograf, davlat arbobi, isteʼdodli sarkarda, boburiylar sulolasi asoschisi Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludlarining 541 yilligi munosabati bilan ,,Sharqning ikki buyuk dahosi” deb nomlangan adabiy-badiiy kecha bo'lib o'tdi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor F.P.Rajabova ochib berdi va o'z nutqida ajdodlarimizning ma'naviy- ijodiy meroslari haqida to'lqinlanib so'zladi. Tadbirda QarshiDU professori, Mumtoz adabiyot tarixi kafedrasi mudiri, f.f.d. N.Shodmonov "Sharqning ikki buyuk dahosi" tomonidan yaratilgan nodir, bebaho ilmiy asarlarning jahon taraqqiyoti, ilm-fani rivojidagi ahamiyati, ilmiy salohiyati, insoniyat tafakkurining, xalqimiz, ayniqsa, yosh avlod ma’naviyatining yuksaltirishdagi o‘rni va roli nihoyatda muhimligi haqida ta'kidlab o'tdi.
Universitetimiz talabalari ijrosida yangragan ruboiy, tuyuq, fard hamda sahna ko'rinishlari-yu, kuy-qo'shiqlar barchasi shu ikki buyuk dahomizni tarannum etdi va bobolarimiz ijodi yosh avlodga dasturi amal bo'ldi. Tadbir talabalar qalbidan o'rin oldi desak mubolag'a bo'lmaydi. Tadbirda Ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasi hamda talabalar faol ishtirok etdi.

583-я годовщина со дня рождения нашего прадеда Альшера Навои, поэта, мыслителя и государственного деятеля тюркских народов, великого представителя узбекской классической литературы, царя и поэта, историка, географа, государственного деятеля, талантливого полководца, основателя Династия Бабуров, Захириддин Мухаммад Бабур По случаю 541-летия был проведен литературно-художественный вечер «Два великих гения Востока».
Мероприятие открыла первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Ф.П.Раджабова и в своем выступлении взволнованно рассказала о духовном и творческом наследии наших предков. На мероприятии выступил профессор КаршиГУ, заведующий кафедрой истории литературы Мумтоз, к.ф.н. Н.Шодмонов рассказал о значении редких и бесценных научных трудов, созданных «двумя великими гениями Востока» в мировом развитии, развитии науки, научном потенциале, месте и роли человеческого мышления, духовности нашего народа. , особенно молодое поколение, чрезвычайно важно.
Рубай, туюк, фард и сценические выступления студентов нашего университета прославили этих двух великих гениев, а творчество наших дедов было применено к подрастающему поколению. Не будет преувеличением сказать, что событие произошло в сердцах студентов. Активное участие в мероприятии приняли кафедра социально-гуманитарных наук и студенты.