Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mahallalarda kambagʻallikni qisqartirish, kambagʻal oilalar bilan ishlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari yuzasidan o‘tkazilayotgan videoselektor yigʻilishda maʼlum qilindi.
Prezident har bir kambag‘al oilada, ayniqsa, xotin-qizlar orasidan kamida 1 nafar oliy ma’lumotli bo‘lishi uchun sharoit yaratilishini e’lon qildi. Bunda:
- oliygoh, kollej va texnikum talabalarining o‘zlashtirish ko‘rsatkichi kamida 80 foiz bo‘lsa, ularga keyingi o‘quv yili uchun foizsiz ta’lim krediti beriladi;
- oliygoh, kollej yoki texnikumga kirishda grant uchun yetarli ballni 80 foizini to‘plagan kambag‘al oila farzandlariga qo‘shimcha grant ajratiladi.
Bundan tashqari, moliyaviy mustaqil bo‘lgan oliygohlarni har biri yiliga kamida 1 milliard so‘mlik grant e’lon qiladi.
Bu grantlar hisobidan, fanlarni o‘zlashtirishidan kelib chiqib, kambag‘al oila farzandlari kontraktining 20 foizdan 80 foizgacha qismi qoplab beriladi.

Об этом было объявлено на видеоотборочном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева, посвященном мерам по сокращению бедности в микрорайонах и выводу системы работы с малоимущими семьями на новый уровень.
Президент заявил, что будут созданы условия для того, чтобы в каждой бедной семье, особенно женской, был хотя бы один человек с высшим образованием. В этом:
- при успеваемости студентов вузов, колледжей и техникумов не менее 80 процентов им предоставляется беспроцентный образовательный кредит на следующий учебный год;
- дополнительный грант будет выделен детям из бедных семей, набравшим 80% баллов, достаточных для получения гранта при поступлении в вуз, колледж или техникум.
Кроме того, каждый из финансово независимых вузов объявляет о выделении гранта в размере не менее 1 млрд сумов в год.
Из этих грантов будет покрыто от 20% до 80% контракта детей из бедных семей, в зависимости от их владения предметами.