Xalqaro innovatsion universitet delegatsiyasi (O‘zbekiston) ishchi tashrif bilan Al-Farobiy nomidagi QozMUda bo‘lib, mamlakatning yetakchi oliy ta’lim muassasasi rahbariyati bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildi.
Uchrashuvda mehmonlarni Boshqaruv raisining o‘rinbosari - birinchi prorektor Yerkin Duysenov kutib oldi. U QS WUR 2026 reytingida 166-o‘rinni egallagan tadqiqot universiteti maqomi haqida gapirib, QozMU O‘zbekistonning 20 ta oliy o‘quv yurti va instituti, jumladan, Qoraqalpog‘istonning uchta tashkiloti bilan hamkorlik qilayotganini ta’kidladi. Oliy o‘quv yurtini Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika instituti bilan ayniqsa yaqin aloqalar bog‘lab turadi. Shunday qilib, Birinchi prorektor universitet faoliyatiga bo‘lgan qiziqish uchun minnatdorchilik bildirib, oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi samarali hamkorlik muvaffaqiyatiga ishonch bildirdi.
Javob so‘zida Ilmiy ishlar, innovatsiyalar va xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Sardor Nig‘matjonov Qashqadaryo viloyati ma’muriy markazi Qarshi shahrida joylashgan Xalqaro innovatsion universitet (Xalqaro innovatsion universitet) haqida gapirdi. Faxriy mehmon hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishdan manfaatdorligini bildirib, kelgusida O‘zbekistonda Qozog‘iston va Markaziy Osiyoning yetakchi oliy ta’lim muassasasi filialini ochish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
Shundan so‘ng tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikning quyidagi yo‘nalishlarini muhokama qildilar: talabalar va o‘qituvchilar akademik almashinuvini tashkil etish, qo‘shma onlayn kurslar va ta’lim platformalarini yaratish, yosh olimlar va talabalarni jalb qilgan holda qo‘shma innovatsion loyihalar va startap tashabbuslarni amalga oshirish va boshqalar.

Делегация Международного инновационного университета (Узбекистан) посетила с рабочим визитом Казахский национальный университет имени аль-Фараби и обсудила с руководством ведущего вуза страны направления взаимовыгодного сотрудничества.
На встрече гостей приветствовал заместитель председателя правления - первый проректор Еркин Дуйсенов. Говоря о статусе исследовательского университета, занявшего 166 место в рейтинге QS WUR 2026, он отметил, что Казахский национальный университет сотрудничает с 20 высшими учебными заведениями и институтами Узбекистана, в том числе с тремя организациями из Каракалпакстана. Особенно тесные связи у вуза сложились с Нукусским государственным педагогическим институтом имени Аджиноза. Так, первый проректор выразил благодарность за проявленный интерес к деятельности вуза и выразил уверенность в успешности плодотворного сотрудничества между высшими учебными заведениями.
В своем ответном слове проректор по научной работе, инновациям и международному сотрудничеству Сардор Нигматжонов рассказал о Международном инновационном университете (МИУ), расположенном в административном центре Кашкадарьинской области, городе Карши. Почетный гость выразил заинтересованность в налаживании сотрудничества и предложил рассмотреть возможность открытия в будущем филиала ведущего вуза Казахстана и Центральной Азии в Узбекистане.
После этого стороны обсудили следующие направления взаимовыгодного сотрудничества: организация академического обмена студентами и преподавателями, создание совместных онлайн-курсов и образовательных платформ, реализация совместных инновационных проектов и стартап-инициатив с привлечением молодых ученых и студентов и т. д.