🌸 BAHOR AYYOMLARI DAVOM ETMOQDA
Jonajon Vatanimizga tashrif buyurgan fasllar kelinchagi bo‘lmish bahor ko‘ngillarimizga surur bag‘ishlab, hayotimizdan mamnunlik hissini oshirmoqda.
Ushbu faslni o‘z fayzu tarovati bilan bezab turuvchi Xalqaro xotin-qizlar kuni, Navro‘zi olam kabi go‘zal bayramlarimiz borki, ular har yilgidek o‘zgacha shukuh, o‘zgacha fayz bilan qarshi olinmoqda. Shu qutlug‘ lahzalarda sizlarni insoniyatga ezgu qadriyatlar ulashuvchi, tinchlik va birdamlikka da’vat etuvchi ayyomlar Sumalak sayllari boshlanib ketdi.
Bugun ham ayni tarixiy an’ana davom etib kelmoqda.
Ayni kunlarda yurtimizning qay bir go‘shasiga bormang, bayramona ruh, bayramona kayfiyat hukm surmoqda. Mehnatsevarlik, tinchlikparvarlik, bunyodkorlik hissi bilan yashayotgan xalqimiz aziz va mo‘tabar bayramlardan biri hisoblangan Navro‘z shodiyonalarini ko‘tarinki ruh bilan qarshilamoqda. El-yurtimizdagi aziz insonlar bir-birlarini qutlab, dala va qirlar, bog‘ va maydonlarda Navro‘z bayramini shodu xurramlik bilan nishonlamoqdalar. Doshqozonlarda sumalaklar pishirib, dasturxonlarga bahor ne’matlarini tortib, sayil-tomoshalar qilmoqdalar.
Navro‘z tabiat va insoniyatning o‘zaro uyg‘un hayoti, el-ulus qalbida yaratish, bunyodkorlik hislarini o‘zida mujassam etgan eng qadimiy va sevimli, haqiqatan, umumxalq bayrami sifatida qadrli, har bir xonadonga shodu xurramlik olib kirishi bilan aziz va suyuklidir. Navro‘zni minglab yillar davomida o‘zining chuqur mazmun-mohiyati va falsafasi bilan hayotimizda alohida o‘rin olgan yasharish va yangilanish pallasi, sharqona yilboshi sifatida ardoqlaymiz. Bu go‘zal pallada tabiat uyg‘onishi, olamning rangin tusga kirishidan qalbimiz pok niyatlarga to‘lib, butun vujudimizda ezgu sa’y-harakatlar jo‘sh uradi.
Xalqimizda shunday gap bor: Yil boshi – Navro‘z oldidan qilingan yaxshi niyat, albatta ijobat bo‘ladi. Ishonamanki, joriy yilda ham astoydil, sidqidildan mehnat qilib, oldimizga qo‘ygan barcha ezgu niyatlarimiz hamda eng oliy maqsadlarimizga erishamiz.
Universitet jamoasi bahoriy ayyomlar davrasida jam boʻlib, oʻzbekona milliy liboslarda sumalak saylini oʻtkazishdi. Navro‘zi olam yurtimizga tinchlik-omonlik, baxtu saodat, qut-baraka olib kelsin!

🌸ВЕСЕННИЕ ДНИ ПРОДОЛЖАЮТСЯ
Весна, невеста времен года, посетившая нашу дорогую Родину, приносит счастье в наши сердца и увеличивает чувство удовлетворения своей жизнью.
У нас есть прекрасные праздники, такие как Международный женский день и Наврузи Олам, которые украшают это время года своим изяществом и свежестью. В эти благоприятные моменты начался Сумалак Саяллари, день, который призывает вас разделить благородные ценности человечества, мира и единства.
Сегодня та же историческая традиция продолжается.
В эти дни, куда бы вы ни пошли, в любом уголке нашей страны, царит праздничный дух и праздничное настроение. Наш народ, живущий в духе трудолюбия, мира и творчества, с приподнятым настроением встречает Навруз, который считается одним из самых дорогих и престижных праздников. Дорогие люди нашей страны приветствуют друг друга и с радостью отмечают Навруз на полях и холмах, в садах и скверах. Готовят сумаки в горшочках, приносят на стол весенние подарки и веселятся.
Навруз – древнейший и любимый праздник, олицетворяющий гармоничную жизнь природы и человечества, созидание и творчество в сердце народа, он дорог и любим, потому что приносит радость и счастье в каждый дом. Мы чтим Навруз как период жизни и обновления, восточный новый год, который на протяжении тысячелетий занимал особое место в нашей жизни своим глубоким смыслом и философией. В этот прекрасный период пробуждения природы, красок мира наши сердца наполняются чистыми намерениями, а все наше тело наполняется добрыми усилиями.
В нашем народе есть поговорка: доброе намерение, загаданное перед началом года – Наврузом, обязательно будет услышано. Я верю, что мы достигнем всех наших благих намерений и наших самых высоких целей, работая усердно и усердно в этом году.
Команда университета собралась во время весенних каникул и провела парад сумаляков в узбекских национальных костюмах. Пусть Наврози принесет в нашу страну мир, счастье и благо!